Metoda Montessori w przedszkolach i szkołach to edukacja, z którą coraz częściej możemy się zetknąć nie tylko za granicą, ale również w Polsce. Nie dziwi fakt, że rodzice decydują się na wprowadzenie edukacji metodą Montessori w życie dziecka. Zanim jednak decyzja zostanie podjęta, warto dowiedzieć się czym jest metoda Montessori i dlaczego jest tak popularna. Wszystko opisujemy w dalszej części artykułu.
Skąd wywodzi się metoda Montessori i kto ją wymyślił?
Wychowanie w nurcie Montessori zapoczątkowała ponad 100 lat temu włoska lekarka Maria Montessori, zakładając szkołę w Rzymie. Swoje wykształcenie pedagogiczne i antropologiczne przełożyła na stworzenie nowej metody wychowawczej. Stosowana przez nią pedagogika polega na obserwacji dziecka, a w oparciu o wysnute wnioski, opracowywane jest indywidualne podejście do wychowania.
Czym jest metoda Montessori?
Założeniem metody Montessori jest wsparcie indywidualnych potrzeb rozwojowych dziecka, przy jednoczesnym budowaniu samodzielności. Dziecko samo decyduje, w jaki sposób wykona zadanie, opiekun nie ustala mu żadnych wytycznych. Edukacja Montessori ma za zadanie pomóc dziecku w odnalezieniu i właściwego wykorzystywania jego potencjału. Dzieci montessoriańskie są świadome swoich mocnych stron, a te kształtują ich wiarę w siebie i własne możliwości.
Charakterystyczne dla metody Montessori jest to, że nauka przebiega w ciszy. Co więcej, dzieci kształcone w ten sposób są wrażliwe na krzywdę innych, chętne do pomocy oraz wykazują się dużą cierpliwością i nie poddają się w dążeniu do celu.
Maria Montessori przykładała dużą uwagę do wieku dziecka. Jej zdaniem różne grupy wiekowe inaczej się rozwijają i odznaczają innym podejściem do otaczającego je świata. Dzięki czemu powstał podział etapów rozwojowych.
Etapy rozwojowe wg Montessori
- Od urodzenia do 6 roku życia dzieci to odkrywcy. Czerpią z otoczenia jak najwięcej, poznają: język, kulturę, religię i zwyczaje.
- Pomiędzy 6 a 12 rokiem życia dziecko zaczyna poznawać świat z większą świadomością. Ich światem zaczyna rządzić wyobraźnia, jak również rozwija się abstrakcyjne myślenie.
- Czas pomiędzy 12 a 18 rokiem życia to okres odnajdywania się w społeczeństwie oraz kształtowania umiejętności społecznych.
- Po 18 roku życia następuje czas na zdobycie specjalizacji w danej dziedzinie i rozpoczęcie współtworzenie świata.
Dlaczego metoda Montessori jest tak popularna?
Tradycyjny system edukacji budzi coraz więcej wątpliwości, dzieci muszą podążać zgodnie z ustalonym schematem, który nie uwzględnia ich indywidualnych umiejętności czy słabości. Kreatywna nauka, jaką jest pedagogika w nurcie montessoriańskim, umożliwia rozwój takich obszarów, w których dziecko czuje się najlepiej.
Dodatkowo, wiele badań potwierdza, że poprzez angażowanie zmysłów, pobudzanie nieszablonowego rozwiązywania problemów, dziecko jest w stanie nauczyć się więcej w krótkim czasie niż podczas przyswajania suchych faktów i czytania.
A w jaki sposób sale zabaw są związane z metodą Montessori? Mianowicie są one doskonałym miejscem nie tylko do zaczerpnięcia rozrywki i spędzania wolnego czasu, ale też edukacji i nabywania wielu nowych umiejętności.
Rodzicu, pozwól dziecku spędzić kreatywnie czas w przestrzeni urządzonej zgodnie z nurtem Montessori. Zapraszamy do sali zabaw BOHOmaz!