Motoryka mała to zespół wszelkich ruchów, wykonywanych za pomocą dłoni i palców. Choć są to ruchy o małym zakresie, to wymagają wiele skupienia i koncentracji. Poznaj nasze wskazówki na rozwijanie motoryki małej u dzieci. Przygotowaliśmy kilka propozycji na ćwiczenia.
Rozwój motoryki małej u dzieci
Rozwój motoryczności dziecka obejmuje ogólną sprawność fizyczną i ruchową, czyli dotyczy czynności, w które zaangażowane jest całe ciało (motoryka duża), jak np. chodzenie czy bieganie. Ale również obejmuje ruchy o mniejszym zakresie, a więc właśnie motorykę małą, w których niezwykle ważna jest precyzja.
Jednocześnie, chcielibyśmy zwrócić uwagę, że rozwój motoryki małej wzmacnia również mięśnie, które wykorzystuje się właśnie przy wsparciu motoryki dużej. Przecież podczas rysowania, dziecko nie ćwiczy jedynie palców, ale pracuje także jego przedramię i obręcz barkowa.
Pamiętajmy, że rozwijanie obszarów związanych z motoryką małą jest dużym krokiem do samodzielności. Aby dziecko było w stanie wykonywać złożone ruchy motoryki małej, musi opanować proste ruchy z zakresu motoryki dużej. Prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu to przede wszystkim zręczność, która tyczy się głównie motoryki małej, ale nie obędzie się ona bez ogólnej sprawności ruchowej.
Rozwój motoryki małej u malucha
Roczne dziecko wykonuje manipulacje przedmiotami celowo, a jego ruchy dłońmi stają się precyzyjniejsze. Po osiągnięciu roczku, maluch zapamiętuje, do czego służą przedmioty i zaczyna posługiwać się nimi zgodnie z przeznaczeniem.
Z kolei dwulatek jest w stanie sam się obsłużyć. Opanowuje umiejętność zsuwania ubrań i podciągania ich. Potrafi samodzielnie jeść, jego ruchy nie są jeszcze całkowicie precyzyjne, jednak jest w stanie zjeść posiłek samemu.
Rozwój motoryki małej u przedszkolaka
Pomiędzy 3 a 6 rokiem życia dziecko polepsza swoją płynność ruchów, sprawnie kontroluje wykonywane czynności, jak również poprawia się jego koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Trzylatek jest w stanie sam założyć buty, podejmuje pierwsze próby zapięcia kurtki za pomocą suwaka lub guzików. Jest to również czas, kiedy dziecko zaczyna rysować i wycinać.
Czterolatek zazwyczaj zdoła poradzić sobie w łazience. Samemu otwiera drzwi, nawet z użyciem klucza, a także potrafi rozpiąć i zapiąć guziki. Podczas rysowania stosuje już chwyt pisarski oraz bezproblemowo posługuje się sztućcami.
Pięcioletnie dziecko ze swobodą korzysta z noża podczas jedzenia. Przy wykonywaniu zajęć plastycznych potrafi wycinać, drzeć papier i wyklejać nim kontur. Coraz lepiej wykonuje zadania wymagające drobnych ruchów nadgarstka i palców ręki np. nawlekanie elementów na sznurek.
Jak rozwijać motorykę małą u dzieci?
Rozwijanie motoryki małej u dzieci zależy w głównej mierze od wieku. Motoryka mała rozwija się wraz ze sprawnością chwytania i umiejętnością manipulowania przedmiotami.
Jak ćwiczyć motorykę małą u maluchów?
- jedzenie łyżeczką
- odkręcanie słoików lub kremów
- picie z kubka
- wkładanie małych elementów do pudełka
- sortowanie klocków i zabawa układankami
- budowanie wieży z klocków
- pierwsze rysunki na kartce papieru
- przesypywanie sypkich produktów z miski do miski za pomocą łyżeczki
- układanie prostych puzzli (do 5 elementów)
Jak ćwiczyć motorykę małą u przedszkolaka?
- samodzielnie zakładanie i ściąganie ubrań
- zamiatanie, ścieranie kurzu, wkładanie prania do pralki
- nawlekanie koralików lub makaronu na sznurek
- smarowanie chleba masłem lub kremem
- układanie wędliny, sera i warzyw na kanapkach
- malowanie kredkami, flamastrami, mazakami lub farbami
- lepienie z plasteliny
- wyklejanie kulkami z bibuły
- kolorowanie i odrysowywanie kształtów
Zachęcamy do obserwowania naszych warsztatów i zajęć – organizujemy wiele wydarzeń, które wspierają rozwój dziecka.